Polecamy
Banner
Banner
Banner
Content View Hits : 863931

Wieści z kosmosu

Elektryczny wszechswiat i meteoryt z Czelabinska

Witam w Space News z Electric Universe stworzony przez Thunderbolt Project: Thunderbolts.info

15 lutego 2013 r., spory meteoryt eksplodował na niebie, nad regionem Uralu w Rosji. Tysiące domów i innych budynków doznało uszkodzeń a ponad 1400 osób zostało rannych w eksplozji, która stworzyła więcej energii niż dwa tuziny bomb atomowych, ktore zrzucono na Hiroszimę. Obiekt był najwiekszy z tych, które uderzyły Ziemię od conajmniej 100 lat, od czasów meteoru Tunguskiego z 1908 r.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Ce6Pk_0TNE&feature=player_embedded

 

Astronomowie określają meteoryt jako elektrycznie obojętny blok, ale czasami eksploduje on ze względu na temperaturę i ciśnienie panujące w atmosferze ziemskiej. Kiedy jednak zbadać rosyjski meteoryt to takie wytłumaczenie nie pasuje do faktów.

David Talbott: Był duży. Mówią, że był największy z tych, które uderzyły w Ziemię w ostatnich stu latach. Nie uderzył w powierzchnię ziemi, bo eksplodował wysoko w atmosferze i to samo w sobie stawia ważne pytania. Nie jest do końca zrozumiałe co naprawde się wydarzyło.

Co jest ironiczne, zdarzenie zostało zarejestrowane przez wiele kamer, bo rosyjscy kierowcy aby bronić się w sądzie lub dostać pieniądze z ubezpieczenia – instalują w swoich samochodach kamery. Tak więc dla wielu z tych jadących 15 lutego na wschód, na przedmieściach Czelabińska, ich kamery miały idealny widok na niezwykły spektakl, gdy ten kosmiczny przybysz rozjaśnił niebo poranka.

komentarz: Opierając się na danych infradźwiekowych z różnych części świata, naukowcy z NASA uważają obecnie, że meteoryt był tysiąc (!) razy większy niż poprzednio sądzono. Ta zmodyfikowana konkluzja sprawiła wiele kłopotów astronomom szukającym wyjaśnienia niezwykłej energii eksplodującego meteorytu.

David Talbott: Ewoluująca intrerpretacja naukowa jak powstala podczas tego dnia, jest bardzo interesująca – w szczególności interpretacja wielkości opartej na danych wizualnych. Początkowy szacunek pochodzący z Rosyjskiej Akademii Nauk mówił o niewielkim obiekcie ważącym 10 ton. Jednak jakiś czas później zadziwiające dane infradżwiękowe napłynęły z miejsc tak odległych jak Grenlandia i Afryka.

W niskiej częstotliwości infradźwięków, dużo poniżej ludzkich możliwości usłyszenia takich dźwięków, wydarzenie było słyszalne na całym świecie. NASA opublikowała nowe oszacowanie wielkości, ktorym było nie 10 ton a 10 000 ton (!) Całkowita wyzwolona przy tym energia była znacznie większa niż to, co początkowo zasugerowano i zaobserwowano na niebie. W rzeczywistości ta smuga wskazywała, że meteor całkowicie się rozsypał zanim osiągnął Ziemię.

To co komplikuje pytanie na temat jego wielkości jest fakt, że obiekt o wadze 10 tys. ton nie stworzył żadnego krateru na powierzchni ziemi. Może to dać nie do końca zrozumiały obraz tego co mialo miejsce, bo nikt nie zwrócił uwagi na elektryczny komponent tego wydarzenia. Infradźwięki są dobrym nośnikiem transmisji dźwiękowej dla elektrycznej eksplozji takiej jak piorun uderzający z górnych warstw atmosfery. To elektryczny element jest brakującym ogniwem tej historii.

Naukowcy uznali, że kosmiczny kamień ma 17 m średnicy i wszedł w atmosferę z prędkością 65 tys km/h, tworząc smugę o dlugości 200 km. Potężna eksplozja, wysoko w ziemskiej atmosferze stworzyła falę uderzeniową, która zraniła 1400 osob – w większości poprzez spadające rozbite szyby. Ta eksplozja stworzyła jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w naszych czasach.

Całe to wydarzenie zabrało zaledwie 30 sekund i uznano, że eksplozja nastąpiła ze względu na wewnętrzną temperaturę obiektu, ale jak jest możliwe, żeby w zaledwie 30 sek. centrum skały zostało rozgrzane do temperatury koniecznej do wywołania eksplozji? Duży meteoryt, który wyląduje na Ziemi bardzo szybko staje się zimny jak kamień ze względu na niską, mroźną temperature w jego wnętrzu.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, możesz spróbowac zrobić eksperyment. Podgrzej spory kamień w ogniu palnika przez 30 sek. Temperatura na powierzchni kamienia będzie miała 1600 C. Zauważysz, że gorąc z topniejącego kamienia nie pójdzie w jego głąb wiecej niż na kilka centymetrów. Mimo to, ze względu na energię wewnątrz rosyjskiego meteorytu, eksplodował on niezwykle gwałtownie i kompletnie tak, że nawet nie znaleziono po nim niewielkich kawałków żwiru.

Początkowo uważano, że 24 dziury w lodzie jeziora na zachód od Czelabińska zostały spowodowane przez kawałki płonącego kamienia. Dlatego płetwonurkowie zbadali dno jeziora, ale nic nie znaleźli.

Do dezintegracji meteorytu doszło ok. 60 km nad ziemią i wtedy przez pół minuty wydzielona została energia 20 lub więcej bomb atomowych wielkości tej z Hiroszimy, łącznie z oślepiającym blaskiem, który został określony przez jednego ze świadków jako jaśniejszy od 10 Słońc. Obserwatorzy blasku musieli się odwrócić. Ciężko dostrzec jak się to ma do typowego obrazu meteorytu. Utrzymywanie zewnętrznej strony kamienia w temperaturze topnienia spowododowałoby, że każdy taki stopiony fragment byłby zdmuchnięty z obiektu przez wiatr o prędkości tysięcy km/h. Jak wiec tak spektakularny wybuch światła mógł powstać w ten sposób?

Oślepiający rozbłysk oślepił kamery, co jest perfekcyjną analogią do rozbłysku elektrycznego elektrody spawacza. Jeden z tych filmów wymaga bliższego przyjrzenia się, bo sugeruje eksplodujący materiał tak jak ten w łuku elektrycznym, lecący w tym samym kierunku, w którym leci obiekt. Nie możemy mieć pewności co do autentyczności tego filmu, ale nie powinniśmy go ignorować. Możemy mieć tylko nadzieję na rozpatrywanie go na poziomie, na jaki zasługuje.

Co jest pewne to, że meteoryt eksplodował a następnie jego naładowane ciało rozpadło się pod wpływem sił elektrycznych. Można to zobaczyć na przykładzie eksplodującego kondensatora, gdzie nieprzewodzący materiał gwałtownie rozpadł się na kawałki. Oto elektryczna interpretacja eksplozji rosyjskiego meteorytu.

Innym przykladem elektrycznego punktu widzenia, nagłego rozbłysku i dezintegracji są ujemnie naładowane komety, jak to mialo miejsce w przypadku komety Elenin, komety Holmes, komety Linear i wielu innych. Zniszczenie tych komet wywołane zostało nie na skutek nagrzania Słońcem lecz jako reakcja na naładowane cząsteczki ze Słońca.

komentarz: Astronomowie sugerują, że rosyjski meteoryt powinien służyć jako katalizator, który pomoże zbudować broń przeciwko asteroidom i meteorytom. Zwolennikom teorii Elektrycznego Wszechświata, rosyjski meteoryt potwierdza pomysł, że Ziemia posiada naturalną obronę przeciwko uderzającym obiektom. Niebiescy przybysze tacy jak asteroidy i meteoryty, są w stanie być przyczyną katastrof nie poprzez kinetyczną siłę uderzenia a raczej przez wyładowanie elektryczne podczas eksplozji.

David Talbott: Nie wolno zapominać w tym połączeniu o sławnych poprzednich wydarzeniu takich jak eksplozja w Tungusce w 1908 r., kiedy kometa lub asteroida eksplodowała nad Syberią kładąc pokotem 1200 km2 lasów – jakies 80 mln drzew w promieniu 160 km, nie zostawiając po sobie żadnego znaczącego krateru. Oba wydarzenia: to obecne i to z Tunguski przypomina nam sugestię Walta Tornhilla, że ziemia ma naturalny elektryczny system obrony, który powoduje rozpad dużych obiektów, jakie wchodzą w naładowaną część wyższych warstw atmosfery.

Coś takiego nie wyelimuje katastrofalnych efektów, ale w sposób oczywisty zmieni najbardziej popularny wizerunek katastrof z udzialem asteroidu jakie pokazuje się w dzisiejszym internecie.

Być może jeszcze jeden fakt jest tu bardziej znaczący niż myślimy. Mimo setek zranień, ani jedna osoba nie zginęła w wyniku tego wydarzenia. Doszłoby do czegoś znacznie bardziej dewastującego, gdyby obiekt eksplodował podczas uderzenia powierzchni Ziemi.

http://nowaatlantyda.com/2013/03/27/elektryczny-wszechswiat-i-meteoryt-z-czelabinska/

 

 

Bardzo jasny meteor przeleciał nad Polską. "Coś nieprawdopodobnego"

"Pięknie to wyglądało - duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością"

Meteor nad Polską 16.04.2013 r. Zdjęcie ze stacji PFN20 w Urzędowie niedaleko Kraśnika

Fot.: Mariusz Gozdalski/ Film: Zbigniew Tymiński (Pracownia Komet i Meteorów)

Bardzo jasny meteor przeleciał we wtorek późnym wieczorem nad Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami. Wielu z Was go widziało, o czym informowaliście na naszym forum. "Pięknie to wyglądało - duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością, sprawiający wrażenie jakby się spalał, zgasł zaraz nad widnokręgiem" - pisaliście. Zdjęcia i film przelatującego zjawiska dostaliśmy od Pracowni Komet i Meteorów.

W weekend wejdziemy w pozostałości po komecie Halleya. Będzie widowiskowo - 16-04-2013

W weekend wejdziemy w pozostałości po komecie Halleya. Będzie widowiskowo

Od tego weekendu uważnie patrzcie w niebo. Będzie okazja do wyśledzenia rzadkich w naszej szerokości meteorów z roju Eta Akwarydów. Utworzyła je słynna kometa Halleya. czytaj dalej »

"Wczoraj około godz. 22.00-23.00 widziałam piękną kometę. Świeciła się bardzo jasnym zielonym światłem i za nią był jasnożółty ogon. Coś nieprawdopodobnego. Jeszcze takiej spadającej gwiazdy nie widziałam. Była nisko i z początku myślałam, że to samolot, ale się w końcu po długim locie wypaliła. Piękna:)" - pisała w środę na forum tvnmeteo.pl ola z Łodzi.

"Właśnie razem ze znajomymi również ją widzieliśmy i zastanawialiśmy się, co to było. Wyglądało jakby leciała strasznie nisko, przez co dawała niesamowity efekt ;) może ktoś coś wiecej wie?" - pisał NoName z Chorzowa.

"Widziałem dokładnie między 22.20-22-30 coś jak kometa czy tam meteor, nie wiem co, bo nie znam się, ale pięknie to wyglądało - duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością, sprawiający wrażenie jakby się spalał, zgasł zaraz nad widnokręgiem. Pierwszy raz widziałem coś takiego. Zjawisko to zaobserwowałem w okolicy Nowego Sącza" - donosił patrzyciellll.

To był meteor

- We wtorek wieczorem nad południową Polską pojawił się bardzo jasny meteor - poinformował Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM), której zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu.

16 kwietnia o godzinie 22.26 czasu polskiego niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid, czyli meteor jaśniejszy od Wenus, został zarejestrowany przez bardzo wiele polskich stacji bolidowych (dostaliśmy od nich poniższe zdjęcia i powyższy film) oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie, że było to zjawisko bardzo długie - przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu.

Meteor nad Polską 16.04.2013 r. (Pracownia Komet i Meteorów)

Meteor nad Polską 16.04.2012 r. (Mariusz Gozdalski, PFN20 w Urzędowie niedaleko Kraśnika)

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Autor: map/rs

 

Ciekawostki na niebie w Kwietniu

W drugiej połowie kwietnia miłośnicy astronomii będą mieli ręce pełne roboty. Na niebie widoczny będzie rój Lirydów. To bardzo aktywne meteory. W 1982 roku zaobserwowano ich aż 90 na godzinę, czasami ta liczba może wzrosnąć do 100.

Rój Lirydów został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).

 

- Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym, że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. – W roku bieżącym największych liczb godzinnych oczekujemy 22 kwietnia w przedziale od godziny 6 do 17 naszego czasu, z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 13:30.

Złe wieści dla Polaków

Dr Olech dodał, że nie są to dobre wieści dla obserwatorów w Polsce, bo w wyżej wymienionych godzinach panuje u nas dzień. Na obserwacje najlepiej więc wyjść w drugiej połowie nocy z 21 na 22 i z 22 na 23 kwietnia.

Zdaniem naukowca w tym roku nie rozpieszcza nas też rozkład faz Księżyca. Pełnia wypada 25 kwietnia, więc Srebrny Glob będzie swym blaskiem przeszkadzał. W okolicach samego maksimum aktywności będzie on zachodził około godziny 3:30, zostawiając sam koniec nocy wolny od księżycowego blasku.

Radiant roju

Jak wyjaśnił astronom, Lirydy zdają się wybiegać z miejsca na sferze niebieskiej położonego pomiędzy gwiazdozbiorami Lutni i Herkulesa. Jest to tzw. radiant roju.

W kwietniu miejsce to znajduje się wysoko nad horyzontem dopiero w drugiej połowie nocy i dlatego właśnie wtedy możemy obserwować najwięcej Lirydów. Nie należy jednak wpatrywać się tylko i wyłącznie w radiant lub jego bliskie okolice, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej.

- Ważne jest to, aby obserwować z miejsca oddalonego od świateł miejskich, właściwie zaadoptować wzrok do ciemności i przybrać wygodną pozycję, najlepiej siedząc na wygodnym, mocno rozłożonym leżaku – radził dr Olech.

Ostatnie meteory z roju Lirydów zobaczymy w okolicach 25/26 kwietnia.

Losy Ziemi

 

Niezwykłe zjawisko nad całą Ziemią

 

Czy obiekty kosmiczne, które stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi oraz obiektów na Ziemi, staną się chlebem powszednim?

Jeszcze niedawno wydawało się, że kolejne niebezpieczne i tak intensywne zjawisko, jak to, które miało miejsce 15 lutego w pobliżu Czelabińska, nastąpi nieprędko. Niestety, wygląda na to, że podobne zdarzenia mogą stać się elementem codzienności. Do kolejnych niepokojących incydentów z udziałem meteorytów doszło m.in. nad Skandynawią i Japonią. Kosmiczne obiekty znów stworzyły na niebie fascynujący, ale jednocześnie groźny spektakl. Tym razem światowe media przemilczały jednak zdarzenia.

Czy odłamki kosmiczne, które stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi oraz obiektów na Ziemi, staną się chlebem powszednim? Zjawisko, do jakiego doszło 15 lutego w pobliżu Czelabińska, spowodowało niemałe zniszczenia i sprawiło, że ok. 1200 osób zostało rannych. Stało się to w tym samym dniu, kiedy na rekordowo bliską odległość zbliżyła się do Ziemi asteroida 2012 DA14. Ludzie w jednej chwili uświadomili sobie, że pojawiające się w mediach informacje o asteroidach, które zagrażają Ziemi, nie są wyssane z palca, a mroczne wizje naukowców mogą się pewnego dnia urzeczywistnić.
Niespełna dwa miesiąca od tamtych wydarzeń kosmiczne niebezpieczeństwo znów zajrzało nam w oczy, choć to, co się stało kilka dni temu, nie było już tak medialne, jak wiadomości, które relacjonowane były prosto z Rosji. Do ostatniego zdarzenia z udziałem meteorytu doszło w połowie ubiegłego tygodnia. Zjawisko szczególnie dobrze było widać na terytorium Norwegii.

W czasie, gdy incydent miał miejsce nad Skandynawią, wielu ludzi jeszcze spało. Jedną z osób, która widziała i uwieczniła widowisko na fotografiach, była doręczycielka gazet Tove Haveland.

"Na krótko przed 5:30 zobaczyłam Księżyc prawym kątem oka. A potem to się stało. Wyglądało to tak, jakby coś eksplodowało na niebie" - powiedziała Tove Haveland, która była świadkiem kosmicznej manifestacji. "Potem wyglądało to już tak, jakby kula ognia zaczęła spadać z nieba. Leciało prosto w dół, ślizgając się powoli. Miało taki sam kolor jak Księżyc, ale nie świeciło już w ten sam sposób".

Wszystko trwało przez kilka sekund. Zdaniem obserwatorów, wystarczyło to jednak, by obiekt, który był znacznie jaśniejszy od gwiazd, rozświetlił niebo. Badaniem fenomenu natychmiast zajęli się eksperci. Astrofizyk Knut Jorgen Roed Odegaard potwierdził, że widowisko było znakomicie widoczne na terenie całej południowej Norwegii - poinformował serwis nrk.no.

Nie wiadomo jeszcze, czy fragmenty meteorytu spadły na Ziemię, czy też obiekt spalił się podczas wejścia do atmosfery. Zjawisku nie towarzyszyły żadne potężne eksplozje, jak to miało miejsce np. w wypadku meteorytu czelabińskiego. Interesujący może być fakt, że to nie pierwszy tego typu incydent, jaki miał miejsce ostatnio w Norwegii. Także 31 marca mieszkańcy tego kraju odnotowali podobną anomalię.

Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko nad Skandynawią doszło w ostatnim czasie do manifestacji ognistych kul. W serwisie The Celestial Convergence pojawiły się pochodzące z całego świata raporty ukazujące, z jak wielką skalą zjawiska mamy obecnie do czynienia. W ostatnich dniach oraz tygodniach obserwacje meteorytów miały też miejsce w Meksyku, Japonii, we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, Kanadą i Nową Zelandią.
Dlaczego tym razem media postanowiły przemilczeć wydarzenia? Po tym, co się stało w Rosji, w internecie natychmiast pojawiły się przecież tysiące krótkich filmów, ukazujących zjawisko. Tym razem cisza. Dlaczego o incydencie czelabińskim było zatem tak głośno? Naukowcy nie mieli wątpliwości, że było to najlepiej udokumentowane zdarzenie tego typu w dziejach. Duża w tym zasługa Rosjan, których znaczna część posiada w swoich samochodach kamery rejestrujące przebieg podróży samochodem.

Widok zbliżających się do ziemi obiektów kosmicznych, a potem odgłosy podobne do dźwięków zdetonowanej bomby, jednocześnie fascynowały i przerażały. Niektórzy wprost porównywali zjawisko do "palca bożego".

rc/ac/niewiarygodne.pl
 

Zaćmienie i kometa. Zobaczysz cuda na niebie bez lunety

 

Zaćmienie i kometa. Zobaczysz cuda na niebie bez lunetysxc.hu

Kometa PanSTARRS, częściowe zaćmienie Księżyca i opozycja Saturna - te atrakcje będą przyciągały wzrok milionów amatorów astronomii przez najbliższy miesiąc.

Eksperci twierdzą, że zjawiska będą widoczne nawet gołym okiem. Już 25 kwietnia będziemy świadkami częściowego zaćmienia księżyca. 1,5 proc. tarczy Srebrnego Globu zniknie nam z oczu.

To jednak nie koniec niespodzianek. Od połowy miesiąca będziemy mogli oglądać meteory z roju Lirydów, utworzone przez kometę C/1861 G1 Thatcher.

Przez cały kwiecień będzie można oglądać jasną kometę C/2011 L4 (PanSTARRS), która przemieści się z konstelacji Andromedy do Kasjopei. Będzie widoczna wieczorem, na początku miesiąca nawet gołym okiem, a pod jego koniec przez lornetkę - donosi gazeta.pl

 

Autor: MM

 
More Articles...