Polecamy
Banner
Banner
Banner
Content View Hits : 863937
Ciekawostki Zobacz, ilu jest teraz ludnosci w Chinach. Najnowsze dane

Zobacz, ilu jest teraz ludnosci w Chinach. Najnowsze dane

Ciekawostki
Zobacz, ilu jest teraz Chińczyków. Najnowsze daneFot. allvoices.com
Więcej już nie będzie?

W 2010 roku liczba mieszkańców Chin osiągnęła 1,339 mld - wynika z danych najnowszego spisu powszechnego przeprowadzonego w tym kraju.

To zaskoczyło demografów: spodziewali się, że do 2010 roku Chińczyków będzie więcej, bo 1,4 mld.

Przez ostatnich 10 lat ludność Chin powiększyła się o 5,9 proc., z 1,27 mld osób. Obecnie w miastach mieszka aż 47,7 proc. Chińczyków. 10 lat wcześniej było to 36,1 proc.

Chińskie społeczeństwo jest także coraz starsze. O ponad 6 proc. spadła liczba osób w przedziale wiekowym do 14 lat. Wzrosła natomiast liczba osób w wieku ponad 60 lat (wynosi ponad 13 proc) - informuje BBC.

Dlaczego Chiny się starzeją? Eksperci wymieniają kilka powodów: podniesienie standardu życia, lepsza ochrona zdrowia oraz niski wskaźnik płodności.

Kontrola populacji liczebność rodzin (możliwość posiadania jednego dziecka w mieście i dwójki na wsi), sprawiła, że roczny przyrost naturalny utrzymuje się na poziomie poniżej 1 proc. W przyszłości ma być nawet ujemny.

To zagrożenie dla gospodarki kraju. W przyszłości mniej osób będzie musiało utrzymywać starzejące się społeczeństwo - alarmują demografowie.

TM