Polecamy
Banner
Banner
Banner
Content View Hits : 863925
Ciekawostki Anomalia magnetyczna na Atlantyku dowodem na trwające przebiegunowanie

Anomalia magnetyczna na Atlantyku dowodem na trwające przebiegunowanie

Ciekawostki

 

www.galex.caltech.edu

 

Ziemia jest na progu przebiegunowania a anomalia magnetyczna na południowym Atlantyku jest dowodem tego, że bieguny wkrótce zamienią się miejscami. Tak przynajmniej twierdzą eksperci badający atlantycki fenomen.

Naukowiec ze Space Weather Warning Centre, Kobus Olckers, w ten sposób odniósł się o tematu w wywiadzie dla News24:

"Pole magnetyczne Ziemi nie jest jednolicie gładkie, ma rozchwiania i anomalia na południowym Atlantyku to najistotniejsze z tych rozchwiań,"

Pole magnetyczne Ziemi zmieniało się wielokrotnie w przeszłości i eksperci umieją to mierzyć, gdyż lawa podczas stygnięcia odzwierciedla aktualny stan pola. Mierząc te zmiany w skałach wulkanicznych, naukowcy mogą stworzyć historię zmian naszego pola magnetycznego.

"W końcu pole zmieni, ale to zajmie setki lub tysiące lat. Mamy wiele udokumentowanych zmian pola magnetycznego, do których dochodziło w przeszłości, i my już od dawna jesteśmy na progu kolejnej. " powiedział Olckers.

Południowo Atlantycka Anomalia (SAA) zlokalizowana jest na oceanie Atlantyckim pomiędzy Brazylią i RPA Dlatego jednym z powodów do lokalizacji Hermanus Magnetic Obserwatorium w Cape Town był fakt, że jest to idealne miejsce o obserwacji pola magnetycznego, gdyż leży na skraju anomalii.

SAA wpływa na pasy radiacyjne wokół Ziemi i stanowi integralną część jej struktury geomagnetycznej. Cząsteczki o wysokiej energii pochodzące ze Słońca są uwięzione w tych geomagnetycznych "pułapkach na myszy", jakimi są owe pasy powiedział Olckers.

"Istnieją tam znacznie większe ilości cząstek i jest tam niewielki spadek polaryzacji na całym obszarze SAA. Wskazówki kompasów zachowują się tam inaczej."

Nawet, jeśli błędy w polu magnetycznym, nie wpływają bezpośrednio na ludzi, Olckers powiedział, że linie lotnicze często muszą zmieniać trasy lotów, jeśli akurat jest tam więcej cząstek o wysokiej aktywności.

"Nie ma stałego poziomu wiatru słonecznego wiejący przeciwko kuli ziemskiej i jeśli mamy akurat orbitujące nisko nad ziemią satelity krążące nad anomalią, będą mieć nieco więcej błędów w swoich obwodach.”

Wielu sugeruje, że zmiany w ziemskim polu magnetycznym spowoduje globalną katastrofę, ale Olckers odrzuca tą idee, mówiąc, że technologie takie jak Global Positioning Systems zapewnią wymagania nawigacyjne

"Nie będzie żadnych skutków ubocznych. Mechanicznie, nie wydarzy się nic, czym należy się niepokoić. - Ziemia nie będzie się trząść. Jeśli znajdziesz się w obszarze zmiany pola zobaczysz więcej zorzy polarnych. Nie ma się czego bać..."

„Pole magnetyczne jest obecnie w okresie przejściowym, i napewno, wpłynie to na planowanie tras przelotu przez linie lotnicze,” powiedział Olckers.

Promieniowanie może mieć wpływ na ludzi i więc linie obsługujące loty transpolarne będą musiały ekwipować załogi w osłony przeciw promieniowaniu. Promieniowanie ultrafioletowe wzrośnie w obrębie anomalii gdyż pole magnetyczne stanie się bardziej niestabilne.

"Za 500 lat, będziemy musieli podróżować z Cape Town do Rio przez Londyn właśnie z powodu anomalii. Przedsiębiorstwa wykonujące kompasy pójdą wtedy z torbami."

 

Źródło: http://www.news24.com/SciTech/News/Earth-overdue-for-pole-swop-20110418

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/anomalia-magnetyczna-atlantyku-dowodem-trwajace-przebiegunowanie